Ubezpieczenie pompy ciepła – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie pompy ciepła – po co w nie zainwestować? czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Pompy ciepła to kosztowne rozwiązanie. Koszt takiej instalacji może sięgać nawet 48 000 złotych. Koszty naprawy w przypadku zalania, a także konieczności zakupu nowego urządzenia w przypadku kradzieży mogą być z tego względu dotkliwe. Wybranie ubezpieczenia to przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa. Koszt ubezpieczenia danej pompy może zależeć od takich czynników jak m.in. koszt pompy, długość ubezpieczenia, jak również jego rodzaj. Kwota ubezpieczenia danej pompy może znajdować, zaczynać się od kilku lub kilkudziesięciu złotych miesięcznie w zależności od oferty danej firmy ubezpieczeniowej i pozostałych czynników ją kształtujących. Z tego względu nie ulega wątpliwości, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyka, że rozwiązanie to jest opłacalne. Pomimo że wiele zależy od posiadacza danej pompy i jego dbałość o konserwacje, istnieją pewne sytuacje, które mogą się zdarzyć niezależnie od właściciela. W przypadku dłuższego wyjazdu może dojść do kradzieży, a w wyniku wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych może pojawić się awaria. Ubezpieczenie pompy ciepła to idealne rozwiązanie na wypadek takich sytuacji. Warto pamiętać, że o wykup takiej polisy ubezpieczeniowej można ubiegać się dopiero w przypadku, gdy może ono zostać uruchomione. Z tego względu osoby, które są w trakcie montażu, powinny poczekać z zakupem do momentu, w którym urządzenie będzie w pełni funkcjonalne.

Od jakich zdarzeń można ubezpieczyć pompę ciepła?

Oferta różnych zakładów ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie przed wystąpienie szeregu różnych zdarzeń

Oferta różnych zakładów ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie przed wystąpienie szeregu różnych zdarzeń. Bez wątpienia chętnie wybieranym ubezpieczeniem jest te przed zalaniem, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju zdarzenia jest realne, zwłaszcza w przypadku pomp, które zostały zainstalowane na zewnątrz. Ubezpieczenia przewidują również możliwość zajścia awarii. Może ona powstać w wyniku niedostatecznej wydajności urządzenia, jak również błędów popełnionych na etapie montażu. Za ryzyko podstawowe uważa się m.in. wystąpienie pożaru, czy też wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych, do których można zaliczyć huragan, burzę, grad, wichury, czy mróz. Warto zaznaczyć, że w wyniku ocieplenia klimatu ryzyko wystąpienia podobnych zdarzeń jest większe. Do zniszczenia może dojść również w wyniku ingerencji zwierzęcia. Zazwyczaj w tym wypadku niezależnie od tego, czy zwierze jest dzikie, czy udomowione może dojść do przerwania kabla. Innym rodzajem ryzyko jest ryzyko kradzieżowe. Przewiduje ono takie zdarzenia jak przywłaszczenie przedmiotu w przypadku pozostawionych przez złodzieja śladów lub widocznych uszkodzeń powstałych w wyniku wandalizmu. Ubezpieczenie może obejmować inne zdążenia takie jak przeciążenie, przepięcie, czy inne ryzyka. Osoba ubezpieczająca pompę ciepła może podjąć decyzje o ubezpieczenia tylko w określonym przypadku, którego ryzyko jest największe lub wybrać ochronę od wszystkich ryzyk.

Gdzie ubezpieczyć pompę ciepła?

Istnieje szereg różnych firm oferujących usługi ubezpieczeniowe dotyczące pompy ciepła. Ważnym kryterium dla wielu osób jest opłacalność danego rozwiązania. Z tego względu warto porównać miesięczną kwotę ubezpieczenia od danego ryzyka. Istnieje możliwość zakupienia tego rodzaju ubezpieczenia zarówno przez internet, jak i w wybranym punkcie. Część placówek oferuje ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, które dotyczą całego budynku mieszalnego. Częściej spotykaną opcją jest jednak możliwość wykupienia oddzielnego ubezpieczenia Odnawialnych Źródeł Energii.