Ubezpieczenie górskie – przygotuj się na każda ewentualność podczas wypraw w góry na całym świecie

Uzyskanie odpowiedniego ubezpieczenia w góry ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli planujesz wędrówkę na wysokości. Większość firm ubezpieczeniowych nie ubezpieczy cię powyżej pewnej wysokości i z pewnością nie zapewni wsparcia ratownictwa górskiego w nagłych wypadkach medycznych (za granicą).Niniejszy artykuł to przewodnik, dotyczący tego, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia górskiego.

Wyprawa w wysokie góry a ubezpieczenie

Trekking w górach zazwyczaj wiąże się z pokonywaniem dużych wysokości, co stanowi problem dla większości polis ubezpieczenia turystycznego. Przykładem może być trekking na szczyt Kilimandżaro lub Base Camp Everest, które znajdują się na wysokości powyżej 5000 metrów. Nawet trekking do Machu Picchu przekracza wysokość 4000 m.

Co do zasady, większość polis ubezpieczenia turystycznego nie obejmuje wysokości powyżej 3000 m. O ile nie jest to w problemem przypadku narciarstwa w Karkonoszach, czy w Alpach, o tyle nie sprawdza się to w przypadku trekkingu na dużych wysokościach.

Uzyskanie odpowiedniego ubezpieczenia w góry ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli planujesz wędrówkę na wysokości

Firmy generalnie nie lubią ubezpieczać w przypadku dużych wysokości z tego prostego powodu, że posiadacz polisy jest znacznie bardziej narażony na ostrą chorobę górską, która jest znacznie bardziej prawdopodobna na wysokości powyżej 2800 metrów. Leczenie na dużych wysokościach może być kosztowne, ponieważ często wiąże się z koniecznością skorzystania z helikoptera ratunkowego.

Wszystko to oznacza, że ogólne produkty ubezpieczenia podróżnego zwykle nie są wystarczające i potrzebne jest specjalistycznego ubezpieczenia w góry ze strony bezpiecznypowrot.pl, które zapewni niezbędną ochronę. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia do wysokości 6000 m n.p.m. i pamiętanie o przeczytaniu drobnego druku.

Wypadki podczas trekkingów w górach a ubezpieczenie

Wypadki podczas trekkingu się zdarzają. Chociaż trekking sam w sobie nie jest niebezpieczny, samo przebywanie w pobliżu gór może być niebezpieczne, jeśli weźmie się pod uwagę upadki ze skał, zsuwanie się skał i lawiny, nie wspominając o chorobach serca lub podobnych. Proste urazy, takie jak skręcona kostka lub mocno naciągnięty mięsień, mogą również sprawić, że ewakuacja na dużych wysokościach będzie trudnym zadaniem. Wszystkie te czynniki sprawiają, że trekking i wspinaczka górska są niebezpieczne. Bardzo ważne jest, aby ubezpieczenie górskie obejmowało pomoc medyczną i ewakuację medyczną wraz z ubezpieczeniem szpitalnym.

Choroby i wypadki poza górami za granicą

Podróżowanie w miejscach takich jak Afryka, Ameryka Południowa i Himalaje zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania, ponieważ organizm często nie jest dobrze przystosowany do żywności lub poziomu higieny w poszczególnych obszarach. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku problemów żołądkowych, o czym wie każdy, kto podróżował do Indii! Dlatego ważne jest, aby ubezpieczenie górskie obejmowało różne choroby i wypadki podczas pobytu w danym kraju. Pamiętaj, aby przeczytać drobny druk, a także upewnić się, że masz wszystkie niezbędne szczepienia przed wyjazdem za granicę.

Skradziony, opóźniony, uszkodzony lub zagubiony bagaż

Nie ma nic gorszego niż przybycie do nowego kraju i odkrycie, że bagaż został zgubiony, opóźniony lub uszkodzony. Może to być szczególnie kosztowne i irytujące, jeśli przewozisz mnóstwo drogiego i bardzo potrzebnego sprzętu górskiego.

Na szczęście polisy ubezpieczenia górskiego obejmują obecnie skradziony, uszkodzony, opóźniony i zagubiony bagaż w standardzie. Jedyne, o czym należy pamiętać, to limit ubezpieczenia w przypadku przewożenia bardzo drogich przedmiotów do trekkingu. Warto zauważyć, że w przypadku przewożenia bardzo drogich przedmiotów standardowy limit można zwiększyć za niewielką dodatkową opłatą.

Rekomendowane artykuły