Czy jest skuteczny sposób na bezpieczeństwo w górach?

Turystyka górska nie traci na popularności. Rokrocznie nie brakuje śmiałków, którzy wyruszają na szlak. Zarówno tych, którzy w góry wychodzą rekreacyjnie, jak i tych, którzy wybierają z pozoru niedostępne szczyty. I w jednym i w drugim przypadku niezbędna jest jednak dbałość o bezpieczeństwo. Jak o nie zadbać we właściwy sposób?

Sprzęt ma znaczenie

Wychodząc w góry, należy być bezsprzecznie dobrze przygotowanym. I to zarówno pod względem fizycznym, jak i w ramach posiadanego ekwipunku. Podstawą są oczywiście buty. Te powinny być specjalistyczne, z przeznaczeniem do trekkingu. Należy jednak pamiętać, że zupełnie inne modele dedykowana są dla alpinistów, a jeszcze inne dla osób poruszających się po szlakach rekreacyjnie. Warto postawić na wygodne modele, które dobrze leżą na stopach. W ten sposób będzie można uniknąć uczucia zmęczenia nóg, a i stabilizacja będzie na niezachwianym poziomie. Z pewnością godnym rozważenia, jest również pomysł nabycia butów za kostkę, która dzięki temu będzie zabezpieczona przed skręceniem w przypadku nagłej zmiany pozycji.

Każdorazowo górska wyprawa wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania

W szczególności zimą nie można zapominać także o dodatkowych akcesoriach, które zapewnią użytkownikowi bezpieczeństwo. Przede wszystkim warto zdecydować się na raki, udając się w wyższe partie gór. Dzięki nim minimalizuje się ryzyko przypadkowego poślizgnięcia, które w razie przebywania na eksponowanym terenie – może skończyć się tragicznie. Również zimową porą, niezaprzeczalnie powinno się rozważyć ze sobą zabranie lawinowego ABC. Zestaw składający się z sondy, łopaty i detektora lawinowego może przesądzić nie tylko o zdrowiu i życiu posiadacza, ale i zadba o bezpieczeństwo pozostałych osób przebywających na szlaku.

Akcesoria to jednak nie wszystko

Oczywistym jest, że sprzęt to podstawa. Zarówno pod względem wszelkiego rodzaju akcesoriów, jak i odzieży. Zbyt wiele osób zapomina jednak o jeszcze jednym istotnym elemencie. Chodzi o specyficzny produkt oferowany przez coraz więcej podmiotów, czyli o dedykowaną polisę ubezpieczeniową. Warto już na wstępie podkreślić, że takowa jest polecana nie tylko alpinistom, ale i wszystkim rekreacyjnym turystom. Trzeba bowiem pamiętać, że ubezpieczenie w góry daje pewność pomocy w razie kryzysowej sytuacji. A o taką na szlaku nie trudno. Wiedzą o tym zarówno doświadczeni turyści, jak i ci, którzy podczas pierwszych wypraw, mogli przekonać się o tym samodzielnie.

Turystyka górska nie traci na popularności

Ubezpieczenie w góry zapewnia niejednokrotnie sfinansowanie pomocy medycznej, udzielonej na miejscu lub w dalszym etapie powrotu do pełnej sprawności. W tym miejscu należy jeszcze podkreślić, że taka polisa jest szczególnie istotna, gdy wybiera się szlaki poza terytorium Polski. W niektórych krajach (np. na Słowacji) specjalistyczna pomoc górska jest odpłatna. Niejednokrotnie kwoty są zatrważająco wysokie. W szczególności, gdy porównuje się je z kosztem zakupu wspomnianego ubezpieczenia. Warto o tym pamiętać i nie bagatelizować tego produktu.

Potęga gór i piękno natury

Każdorazowo górska wyprawa wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. Warto pamiętać, żeby prócz właściwej organizacji ekwipunku, należy kierować się również zdrowym rozsądkiem. Ten niejednokrotnie może pomóc. Nie powinno się zatem wybierać w trudne trasy, nie mając właściwego doświadczenia czy wychodzić na szlak, tak by nie zdążyć z zejściem do zmierzchu. Bezsprzecznie należy śledzić aktualne trendy pogodowe, a w razie potrzeby – zrezygnować z wyprawy. W ten sposób każdorazowo będzie można cieszyć się z bezpiecznych wypraw, podczas których podziwianie widoków i piękna natury, będą wspaniałym relaksem.