Wynajem mieszkania, a co z ubezpieczeniem?

Wiele studentów poszukuje mieszkań do wynajęcia najwięcej, takich klientów można się spodziewać początkiem września. Jednakże na samym wstępie warto zaznaczyć, iż wynajem nieruchomości wiążę się z dużym ryzykiem zarówno po stronie właściciela, jak i klienta. Oczywiście zabezpieczeniem dla obu stron jest umowa wynajmu, lecz dodatkowo powinno się ubezpieczyć mieszkanie. I tu zaczyna rodzić się pytanie, kto tak właściwie powinien zadbać o polisę mieszkaniową i jaki zakres będzie odpowiedni? Kradzież, pożar czy zalanie są to przykładowe sytuacje, które mogą się zdarzyć w naszym mieszkaniu. W przypadku mieszkań, które są wynajmowane ryzyko wystąpienia takich szkód oraz ich zakres drastycznie się zwiększają, dlatego polisa mieszkaniowa w takich przypadkach jest niezbędnym elementem.

Jaka polisa ubezpieczeniowa dla wynajmującego?

Osoby, które powierzają klucze do mieszkania obcym osobom na samym początku, powinny objąć ochroną ubezpieczeniową elementy stałe, ruchomości domowe oraz mury. Warto podkreślić, iż polisa polisie nie równa. Każde towarzystwo mają wyznaczone swoje warunki i zakres ubezpieczeń. Z tego powodu przed podpisaniem umowy warto się jej dokładnie przyjrzeć i sprawdzić co jest brane pod ochronę ubezpieczeniową, na jaką kwotę i od jakich zdarzeń? Podstawowy element, jaki powinien znaleźć się w takim ubezpieczeniu to ochrona od zdarzeń losowych takich jak: pożar, kradzież, zalanie czy huragan. W polisie dobą decyzją będzie uwzględnienie ubezpieczenia od  przepięć elektrycznych, stłuczeń czy dewastacji. Takie szkody mogą wystąpić w sposób niespodziewany i z przyczyn niezależnych od aktualnych lokatorów, dlatego taka sytuacja zaboli finansowo jedynie wynajmującego. Następnym aspektem, jaki powinien znajdować się w polisie to ubezpieczenie od włamania, kradzieży bądź rabunku. Tego typu ochrona będzie szczególnie ważne, gdy w wynajmowanym mieszkaniu znajdują się cenne rzeczy takie jak drogie meble czy nowoczesny sprzęt RTV oraz AGD.

Co dla najemcy?


Najemca nie ma obowiązku ubezpieczenie od wynajmu mieszkania ze strony wynajemnagwarancji.pl, w którym przebywa, a zatem nie może tego wymagać właściciel, właściwie to z faktu na własny majątek powinno ubezpieczyć ruchomości domowe. Do tej gruby zaliczamy wszelakie przedmioty należące do lokatora. Wiedza na ten temat jest szczególnie ważna, gdyż w sytuacji, w której właściciel zdecyduje się na polisę mieszkaniową, wówczas ochronie podlegają jedynie należące do osoby wynajmującej. Zarówno wynajmujący, jak i jego ubezpieczyciel nie będzie odpowiadać za nasze rzeczy pozostawione w mieszkaniu.

Rekomendowane artykuły