Ubezpieczenie górskie – kiedy się przyda?

Górskie wycieczki, wyjazdy na narty bądź bardziej profesjonalne eskapady na szczyty niedostępne dla zwykłych turystów służą nam jako oderwanie się od codzienności. Nic dziwnego, że tak wiele ludzi kocha góry. Pomimo ich niezaprzeczalnego piękna oraz poczucia wolności, jakie dają, mogą być jednak bardzo niebezpieczne. Oczywiście każdemu wydaje się, że decydując się na spędzenie urlopu w górach, dobrze się do tego przygotuje. Dobry sprzęt, doświadczenie oraz zdrowy rozsądek są bardzo ważne, jednak na dużych wysokościach może wydarzyć się wszystko. Zmienne warunki pogodowe oraz inne zagrożenia czekające na szlaku, takie jak lawiny czy dzikie zwierzęta, mogą nas słono kosztować. Z kolei amatorzy sportów górskich powinni mieć na uwadze, że na ośnieżonym górskim stoku bardzo łatwo o kontuzję. Nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi narciarzami.

Niebezpieczeństwa czyhające w górach

To, jak bardzo zdradliwe mogą okazać się góry, pokazują statystyki interwencji. W 2020 roku TOPR musiało interweniować w Tatrach aż 600 razy. W tym aż 210 razy konieczne było użycie śmigłowca. Niektóre akcje były bardzo ciężkie. Jakie są najczęstsze powody interwencji w górach? Najczęściej krzywda dzieje się nam z powodu potknięcia czy upadku. Innym razem jest to nagły stan pogorszenia zdrowia w niedostępnym miejscu. Według ratowników, to brak umiejętności najczęściej stoi za wypadkami. Niestety – wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być górskie wędrówki, jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani. Inne powody to brak odpowiedniego wyposażenia i zabłądzenie. Pamiętajmy, ż wystarczy jeden niewłaściwy krok, aby doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Zimą, kiedy szlaki są zamknięte, wypadków jest najwięcej na stokach. Powszechne wypadki dotyczą urazów nóg, kręgosłupa oraz głowy. Często na stoku dochodzi też do kolizji dwóch narciarzy. Jeśli chodzi o szlaki nieoznakowane – czyli takie, które nie są odpowiednio zabezpieczone i nie posiadają siatek – to odpowiedzialność niestety spoczywa na nas i większość prywatnych ubezpieczeń turystycznych nie pokryje kosztów wypadku.

Ubezpieczenie górskie – czy warto?

Niezależenie od tego, czy planujemy górską wspinaczkę czy wyjazdy na narty, ubezpieczenie górskie może okazać się bardzo dobrym pomysłem. W Polsce koszty akcji przeprowadzane przez GOPR lub TOPR są bezpłatne, jednak w Alpach czy w Czechach i na Słowacji trzeba za nie zapłacić. W zależności od planowanej aktywności, może istnieć konieczność wykupienia innych ubezpieczeń. Przed zakupem warto dokładnie przeczytać, w jakich sytuacjach otrzymamy zwrot pieniędzy. Niektóre ubezpieczenia sportowe zapewniają nawet zwrot kosztów za uszkodzony sprzęt. Dlatego warto przemyśleć decyzję o wykupieniu ubezpieczenia górskiego, aby móc spokojnie cieszyć się urlopem.

Rekomendowane artykuły