Ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców w Polsce – na co warto zwrócić uwagę?

Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski spoza Unii Europejskiej nie mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej w ramach publicznej opieki zdrowotnej w naszym kraju. Dlatego powinni jak najszybciej wykupić prywatną polisę, dzięki której w razie choroby lub wypadku, będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc. Zatem na co warto zwrócić uwagę, gdy szukamy kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca?

Co obejmują ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców?

Niezależnie od tego, jak długi będzie pobyt w Polsce danego obcokrajowca, najlepiej byłoby jeszcze przed przyjazdem wykupić stosowną polisę. Co więcej, przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej dobrze jest także sprawdzić, przez jaki czas będzie ona obowiązywać oraz na jakich warunkach będzie możliwe jej przedłużenie. Natomiast profesjonalne i bezpieczne ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców powinny obejmować, takie usługi jak:

  • Pomoc lekarską, wykonanie niezbędnych badań oraz przepisywanie leków w tym również tych na receptę
  • Transport do placówki medycznej i pobyt w szpitalu
  • Transport chorego lub jego zwłok do miejsca stałego pobytu
  • Leczenie stomatologiczne
  • Leczenie związane z ciążą i porodem.

Co ważne, we wszystkich powyższych sytuacjach obcokrajowiec posiadający ważną polisę będzie mógł bez problemu skorzystać z usług medycznych na terenie naszego kraju. Natomiast podczas podpisywania umowy doświadczony konsultant powinien poinformować petenta, gdzie należy zadzwonić, gdy będzie potrzebował konkretnej pomocy medycznej.

Ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców – kiedy mogą się przydać?

Może się wydawać, że na krótki pobyt w Polsce wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego będzie nieopłacalne. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ wypadki losowe mogą zdarzyć się każdemu, a bez ubezpieczenia obcokrajowiec może mieć poważny problem z uzyskaniem adekwatnej pomocy.

Ponadto ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców warto wykupić także, starając się o wizę lub planując rozpoczęcie stałej pracy w Polsce. W takich przypadkach w uzyskaniu korzystnej polisy może pomóc cudzoziemcowi rodzina przebywająca w Polsce lub przyszły pracodawca. W trosce o dobrą jakość obsługi klientów zagranicznych wiele firm ubezpieczeniowych oferuje również usługi tłumacza.

Podsumowując, każdy obywatel spoza Unii Europejskiej odwiedzający Polskę powinien wykupić stosowne ubezpieczenie zdrowotne, z którego będzie mógł skorzystać przez cały okres swojego pobytu. Dlatego warto jeszcze przed przyjazdem zapoznać się z warunkami, jakie oferują polskie towarzystwa ubezpieczeniowe, by wybrać najlepszą dla siebie opcję.

 

Rekomendowane artykuły