Odpowiedzialność cywilna rowerzysty

Wiele osób lubi spędzać weekendy na rowerowych wyprawach z rodziną lub na pobijaniu rekordów prędkości w jeździe po szosie. Rower jest także często narzędziem pracy. We wszystkich aktywnościach może dojść do nagłego wypadku, który pociągnie za sobą skutki zdrowotne i finansowe. Warto zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową, która znacznie zredukuje ponoszone wydatki.

Co powinno się znaleźć w ubezpieczeniu rowerzysty?

Ubezpieczenie dla rowerzysty musi zawierać kilka podstawowych zakresów. Należą do nich: OC na rower, NNW i dla chętnych ubezpieczenie roweru na wypadek kradzieży lub zniszczenia. Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, więc powinien mieć tak samo dobre ubezpieczenia, jak kierowcy samochodów.

Do wypadków z rowerzystami dochodzi niezwykle często zarówno z winy kierującego rowerem, jak i na przykład pieszego lub kierowcy auta. Rowerzysta powinien mieć ubezpieczenie działające w każdych okolicznościach.

OC rowerzysty – zakres

OC rowerzysty jest jednym z ważniejszych zakresów ochrony. Jadąc rowerem, bardzo łatwo jest doprowadzić do nieumyślnej szkody. Zwłaszcza w zatłoczonych miastach, gdzie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mają mało miejsca na wykonywanie manewrów. Dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokryje skutki wyrządzonych przez rowerzystę szkód. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i na mieniu. Odszkodowanie będzie obowiązywać do wysokości sumy ubezpieczenia przysługującej na dane zdarzenie.

Co zrobić, żeby kupić ubezpieczenie roweru?

Nowoczesne rowery są sprzętami zaawansowanymi technologicznie i tym samym bardzo drogimi. Warto po zakupie jednośladu pomyśleć o nabyciu polisy gwarantującej odszkodowanie w przypadku zniszczenia lub kradzieży. Często ubezpieczyciel wymaga, aby rower był przechowywany w zamkniętym pomieszczeniu lub posiadał określony system antykradzieżowy. Do ubezpieczenia dodawane są też pakiety assistance, dzięki którym właściciel roweru może liczyć na profesjonalną pomoc w przypadku nagłych zdarzeń.

NNW rowerzysty – zakres

NNW przeznaczone dla rowerzysty jest skonstruowane podobnie jak inne polisy obejmujące ochronę na skutek nieszczęśliwych wypadków. Do uszkodzenia ciała podczas upadku z roweru lub na skutek kolizji z innym rowerzystą dochodzi bardzo często. Ubezpieczony ma pewność, że otrzyma odszkodowanie, jeśli dozna uszczerbku na zdrowiu. W takich sytuacjach pieniądze są niezwykle istotne, ponieważ można dzięki nim opłacić dodatkowe zabiegi lub wyjazdy rehabilitacyjne.