Od czego można ubezpieczyć fotowoltaikę?

Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce systematycznie rośnie – na koniec maja 2022 roku łączna moc fotowoltaiki wyniosła ponad 10 221 MW. Znaczny udział w tym mają prywatne gospodarstwa domowe. Szacuje się, że prosumenckich instalacji fotowoltaicznych może być w Polsce nawet milion. Ta liczba będzie wzrastać, ponieważ coraz trudniejsza sytuacja energetyczna Europy sprzyja chęci uniezależniania się od sieci publicznej. Fotowoltaikę warto jednak ubezpieczyć, by uchronić się przed kosztami napraw lub rezultatami nieprzewidzianych zdarzeń pogodowych.

Dlaczego należy ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika ma mnóstwo niekwestionowanych zalet – wyposaża domostwo w ekologiczne i bezpieczne źródło darmowej i w pełni odnawialnej energii. Oczywiście aby móc zacząć korzystać z dobrodziejstw, jakie oferują panele fotowoltaiczne, wpierw trzeba zainwestować w ich zakup i montaż. W zależności od zapotrzebowania gospodarstwa domowego, może to być koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. I choć producenci fotowoltaiki zapewniają, że ich panele są przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych, a nawet mogą znieść intensywne opady gradu, trzeba mieć na uwadze, że w Polsce coraz powszechniej zdarzają się ekstremalne zdarzenia pogodowe, które trudno przewidzieć i przed którymi nie sposób uchronić instalację. Takie nieprzewidziane sytuacje, jak uderzenie pioruna, upadek drzewa na dach lub zerwanie dachu wskutek wichury, mogą skutecznie uszkodzić instalację i uniemożliwić czerpanie z niej korzyści.

Ale właściciel paneli fotowoltaicznych musi się liczyć nie tylko ze szkodami wywołanymi przez pogodę. Zagrożeniem są też osoby trzecie – akty kradzieży paneli lub ich dewastacji nie są częstym zjawiskiem, jednak się zdarzają. Wziąć to pod uwagę powinni przede wszystkim ci posiadacze fotowoltaiki, którzy zdecydowali się na instalację paneli nie na dachu głównego budynku, ale np. na działce lub na zabudowaniach gospodarczych znajdujących się w pewnej odległości od domu. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w takiej sytuacji może w znaczący sposób podnieść komfort korzystania z systemu.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Porównując oferty ubezpieczeń fotowoltaiki warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • zakres ochrony w ramach ubezpieczenia
  • cena roczna polisy
  • czas, jaki przyznaje sobie ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania.

Właściciel fotowoltaiki ma do wyboru ubezpieczenie paneli w ramach polisy na dom, a także wykupienie indywidualnego ubezpieczenia na instalację fotowoltaiczną. Ta druga opcja często wypada korzystniej cenowo i oferuje dość szeroką ochronę. Większość polis oferuje ubezpieczenie przed uszkodzeniem paneli wskutek wichury lub innych zdarzeń pogodowych, ewentualnie aktów wandalizmu. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych obejmuje również kradzież – nie wszystkie polisy dają bowiem tego rodzaju ochronę.

Istotna jest także kwestia, czy polisa uwzględnia czynniki związane z postępem technologicznym. Krótko mówiąc, jeśli dojdzie do uszkodzenia elementów instalacji, które nie są już dostępne na rynku i wymagają zastąpienia ich nowszymi, w wyższej cenie, dobrze aby polisa pokrywała ten koszt. Należy bowiem mieć na uwadze, że instalacje fotowoltaiczne to inwestycja nawet na 25 lat – w tym czasie oferta dostępnych rozwiązań na rynku ulegnie licznym modyfikacjom.

Dobra i odpowiednio szeroka polisa da właścicielowi pewność, że w razie niespodziewanych okoliczności i usterki lub zniszczenia paneli nie pozostanie sam z tym problemem i będzie mógł liczyć na profesjonalną pomoc ubezpieczyciela.