Wspinaczka górska lub trekking to pasjonujące i ciekawe hobby. Jednak jest to typ aktywności, który niestety wiąże się z dużym ryzykiem wypadków. Planując wyprawę warto zadbać o ubezpieczenie górskie. Odpowiednia polisa pozwoli zniwelować następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz zorganizować pomoc w miejscu zdarzenia.
Ubezpieczenie dla alpinistów i taterników
Firmy ubezpieczeniowe bardzo ostrożnie podchodzą do tematu ochrony alpinistów. Wysokogórskie wyprawy obarczone są wysokim ryzykiem, dlatego nie wszyscy ubezpieczyciele mają w swoich ofertach ciekawe propozycje w tym zakresie. Towarzystwa, które zdecydują się podjąć wyzwanie zazwyczaj zaliczają alpinistykę do sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka. Ograniczają także wysokość, do której działa ubezpieczenie. Najczęściej jest to maksimum 3000 lub 5000 m. n.p.m. Polisy obejmują wyprawy wysokogórskie oraz trekkingi w obszary o ekstremalnych warunkach pogodowych. Aktywność odbywa z użyciem specjalistycznego sprzętu takiego jak liny, czekany lub raki.
Pomoc w górach
Decydując się na zakup ubezpieczenia górskiego można liczyć na konkretną pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku. W polisie może znaleźć się następujący zakres wsparcia:
- pokrycie kosztów leczenia;
- pokrycie kosztów akcji ratunkowej;
- ubezpieczenie sprzętu;
- OC prywatne na wypadek wyrządzenia komuś szkody lub uszkodzenia czyjejś własności.
Każda akcja ratunkowa podejmowana w wysokich górach wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Pokrycie jej z własnych środków może być dla wielu osób nieosiągalne. Mając ubezpieczenie nie trzeba się martwić o ewentualne finansowe problemy. Ubezpieczyciel pokrywa wszystkie wydatki do wysokości konkretnej sumy ubezpieczenia. Dobrze jest zapoznać się z propozycjami kilku firm, aby wybrać ofertę z najlepszymi warunkami. Ważną opcją jest gwarantowana pomoc assistance, która umożliwia skorzystanie z porad specjalistów z zakresu prawa w trakcie całego pobytu za granicą.
Polisa na wyprawy w Tatry
Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo różnie traktują turystyczne wyprawy w najwyższe polskie góry. Niektóre z nich mają osobne propozycje dla wyjazdów poza granice Polski i dla turystyki w kraju. Często ograniczeniem jest wysokość nad poziomem morza, do której działa polisa. Jeśli ubezpieczenie kończy się na trzech tysiącach metrów, to z pewnością nie będzie odpowiednie na wyprawę w Himalaje. Należy zawsze dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych niespodzianek podczas pobytu w górach.